F1 Γκραν πρι Σιγκαπούρης: To χρονικό ενός προαναγγελθέντος θριάμβου για τον Νόρις

Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:07

Ο Λάντο Νόρις κατέκτησε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1, τερματίζοντας πρώτος στο Grand Prix της Σιγκαπούρης. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Μαξ Φερστάπεν, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι.

Ο Βρετανός πιλότος της McLaren εξασφάλισε την pole position στις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου (21/9) και την Κυριακή, οδήγησε αψεγάδιαστα, διατηρώντας την πρώτη θέση καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να δεχτεί σοβαρή πίεση. Αυτή η νίκη του χάρισε 279 βαθμούς συνολικά.

Η επικράτηση του Νόρις δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, καθώς μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Φερστάπεν, ο οποίος με τη δεύτερη θέση βρίσκεται στους 331 βαθμούς. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Νόρις, κάτι που τον φέρνει υπό αυξανόμενη πίεση.

Ο Πιάστρι της McLaren τερμάτισε τρίτος, ακολουθούμενος από τον Ράσελ στην τέταρτη θέση και τον Λεκλέρ στην πέμπτη. Στη συνέχεια βρέθηκαν οι Χάμιλτον, Σάινθ, Αλόνσο, Χούλκενμπεργκ και Πέρεζ.