Χάλκινο μετάλλιο ο Καραλής! (vids)

Δευτέρα, 5 Αυγούστου 2024 - 23:16

O Εμμανουήλ Καραλής έγραψε ιστορία καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του επί κοντώ με άλμα στα 5.90μ.. Ασταμάτητος ο νικητής Ντουμπλάντις που πραγματοποίησε παγκόσμιο ρεκόρ (6.25)!

Ο Καραλής πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και χάρισε στην Ελλάδα το έκτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Ο Μανόλο βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο στην καριέρα του, δίνοντας συνέχεια σε μια ήδη εξαιρετική χρονιά. Νωρίτερα άλλωστε, κατέκτησε αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, χάλκινο στο Παγκόσμιο κλειστού και ανέβασε το πανελλήνιο ρεκόρ από το 5.91 στο 5.93.

Ο Έλληνας αθλητής έδειξε απο… νωρίς τις διαθέσεις του ξεπερνώντας με χαρακτηριστική άνεση τα 5.50 με την πρώτη προσπάθεια. Συνέχισε τις… υψηλές πτήσεις, ξεπερνώντας επίσης με την πρώτη προσπάθεια α 5.70μ, τα 5.80μ, 5.85μ. και τα 5.90μ. Στο 5.90 ξεκίνησε τα… ξεκαθάρισμα καθώς απέτυχαν όλοι εναπομείναντες επικοντιστές πέραν των Ντουμπλάντις (Σουηδία), Κέντρικς (ΗΠΑ), Καραλή και ο Ομπιενά (Φιλιππίνες). Ο Καραλής είχε προβάδισμα από τις “καθαρές” πτήσεις που είχαν προηγηθεί και μετέφερε το άγχος στους αντιπάλους του. Ο Κέντρικς “κλείδωσε” μετάλλιο με το επιτυχημένο 5.95 αλλά οι λοιποί αθλητές τα… βρήκαν σκούρα πέραν βέβαια του υπερηχητικού Ντουμπλάντις. Ο Σουηδός ξεπέρασε και τα 6.10 αλλά ήταν... ορεξάτος και έδωσε συνέχεια στις τρελές επιδόσεις του, καθώς ξεπέρασε και το 6.25 και πραγματοποίησε παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Καραλής ήδη πανηγύριζε έξαλλα με μέλη της ελληνικής αποστολής το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο ολυμπιακό της καριέρας του.